Výstava v Šumperku

Výstava v Galerii mladých Vlastivědného muzea v Šumperku, Hlavní třída 22. Šumperk.

30.10.2015 – 17.1.2016

Výstavu pořádá Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka.

Cílem výstavy je komplexně představit poutní místo Vřesová studánka v Jeseníkách a připomenout odkaz historicky dlouhodobě využívaného poutního místa, které v sobě spojuje duchovní i turistické potřeby člověka, jak původních německých, tak českých obyvatel, od dob jeho vzniku až po současnost.

Záměr bude prezentován, jak formou tištěných posterů a elektronického promítání, tak i dochovanými autentickými předměty z tohoto místa; dále pak architektonickým projektem a modelem obnovy poutního místa, včetně výsledků biologických studií o případném dopadu obnovy na přírodně unikátní lokalitu. Výstava se také pokusí zrekapitulovat prakticky nepřetržité snahy o obnovu tohoto magického místa, od vyhoření kaple v roce 1946 do dneška.

Expozice bude dále doprovozena uměleckými díly některých členů spolku; především akad. sochaře Otmara Olivy a akad. malíře Jana Jemelky i samostatnými panely přibližujícími tvorbu ostatních členů spolku – architektů Miroslava Vochty, Františka Zajíčka, Veroniky Zahrádkové a Vojtěch Jemelky.

Svou podporu záměru spolku mohou návštěvníci vyjádřit podepsáním „Petice za obnovu poutního místa Vřesová studánka“, která bude po ukončení výstavy zaslána adresátům.

Součástí výstavy bude i křest knížky o historii Vřesové studánky od historika Drahomíra Polácha s názvem „Povídání o historii a znovuzrození Vřesové studánky“. Kniha bude obsahovat obsáhlou řadu obrazové dokumentace a historických faktů, ale i otevřených otázek a překvapivých nových poznatků, které známý historik zdokumentoval.

Mottem knihy i celé výstavy je úryvek z návštěvní knihy chaty na Vřesové studánce, (z let 1853-1857), „Dřív než drahé vlasti krásná místa nevyhledáš, nepřestupuj její práh!“.

Jan a Vojtěch Jemelkovi

Pozvanka-mala